Gabiony

9 položek celkem
Gneis K3 - kámen pro zdění / náplň do gabionů
750 Kč / m2

Gneis/Rula K3 -  murovací kámen lze použít pro zdění opěrných stěn nebo jako náplň do gabionů. Gneis K3 (zlato-hnědý) patří mezi přírodní kameny s velkou tvrdostí a proto...

1170
Gneis K8 - kámen pro zdění / náplň do gabionů
700 Kč / m2

Gneis/Rula K8 -  kámen lze použít pro zdění opěrných stěn nebo jako náplň do gabionů. Gneis K8 (zlato-šedej barvy) patří mezi přírodní kameny s velkou tvrdostí a proto je...

1171
Andezit A2 ZS stavební kámen
3 490 Kč / ks

Přírodní zdicí kámen andezit rezavohnědé barvy je vhodný na stavbu suché kamenné zídky, zděné kamenné ploty, na pokládku příjezdové cesty a chodníků ale poslouží i při výstavbě...

167/AND
gabion panel 978mm x 978mm al ten
od 65 Kč / ks

Nabízíme samostatně gabionove panely velikost oka 10x10cm pro volnou montáž, případně vyskládání gabionových košů nestandardních tvarů rozměrů. Po odeslání rozmerú na náš...

635/50C
Gabionove špirály 1,1m
14,60 Kč / ks

Montážní spirály na spojování gabionových sítí a gabionových košů.

659
gabion panel 1000mm x 1000mm 4mm diameter 100x50mm al ten
od 99 Kč / ks

Nabízíme samostatně gabionové panely velikosť oka 10x5cm pro volnou montáž, případně vyskládání gabionových košů nestandardních tvarů rozměrů.

665/50C
Gabionove háčky
od 5 Kč / ks

Prvky pro kompletaci a spojování gabionů a gabionových sítí.

695/VEL
ka20
3 490 Kč / ks

Kámen na zdění andezit se nejčastěji využívá ke stavbě suché kamenné zídky z přírodního kamene. Jeho využití je hlavně v zahradní architektuře.

83/AND
ka20
3 380 Kč / ks

Andezit A1 šedý kámen v zdicích koších je možné použít na výstavbu suché kamenné zídky nebo plotů. Výtěžnost jednoho koše je 0,75 m3, hmotnost 1000-1200 kg, cca 3-4m2 při...

90

Gabiony – moderní a jednoduchý plot z gabionů

Gabiony jsou převážně pravoúhlé, drátěné kontejnery (gabionové koše vytvořené z jednotlivých gabionových sítí a spojovacích prvků), které se plní kameny. Gabiony se stávají zajímavou, ekologickou a moderní alternativou suchých zídek, opěrných stěn a zděných plotů. Můžete je také dobře využít pro stavbu opěrných sloupků, pro ukotvení vrat či vchodové branky, dekorační předělení pozemku, nebo jako zvukovou izolaci. Dokonce je možné gabiony využít pro stavbu oplocení s dřevěnou výplní. Svařované gabionové koše mají široké ochranné využití i při častém pádu skal a kameniva na Váš pozemek nebo cestu.

Gabionové koše a jejich montáž

Pro gabiony, tedy pro gabionové ploty, není nutné budovat 80 cm hluboký betonový základ, jako je tomu u plotu zděných, ale stačí jen 20 cm zhutněný základ z makadamu frakce 32–64 mm. Pro gabionové ploty vyšší než 1,2 m, je potřeba použít jako stabilizační prvek železný profil ve tvaru I.

Gabiony vám přijdou v demontovaném stavu, musíte si rozložit a nachystat dané panely tak, aby vám vytvořily požadovaný tvar plotu. Jednotlivé gabionové panely se spojují na hranách pletiva pomocí spojovacích spirál. Po složení gabionových košů začneme ukládat jako první pohledové stěny gabionů štípaným kamenem a zároveň vyplňujeme střed tvrdým a trvanlivým kamenem, nejlépe makadamem, aby se vytvořily masivní gravitační struktury.

Následně se přidávají vymezovací háčky, které slouží k zachování požadovaného tvaru koše. Nejvhodnější horninou pro zhotovování gabionů je kámen pro zdění z andezitugneisu nebo z pískovce. Jejich výhodou je zajímavý estetický účinek, a to hlavně v kombinaci s moderní architekturou.

Jaké výhody vám přinesou gabiony a gabionové ploty?

Mít plot z gabionů je dnes obecně velmi moderním trendem při stavbě oplocení. Princip zhotovení gabionů je opravdu jednoduchý. Svařované gabiony jsou rychlejší a jednodušší variantou pro realizaci než výstavba zděného plotu. Jde o tzv. suchý proces, nepotřebujete míchačku, lepidlo a podobně. Posílené drátěné pletivo kompletně zastaví působící síly vytvářené zadrženou půdou. Gabionové ploty se vyznačují moderním vzhledem, dobrou odolností proti povětrnostním vlivům a jsou bez údržbové. Životnost je velmi vysoká a svému účelu slouží desítky let. Gabion lze kdykoliv rozebrat a zase složit na stejném nebo jiném místě.

Jak se vyrábí gabiony a jaké materiály jsou použity?

Svařovaný gabionový panel je vyrobený z ocelového drátu průměru 4 mm s vysokou pevností v tahu, který je následně elektricky svařovaný do tvarů gabionových panelů různých velikostí až po rozměr 3,1 m x 1,1 m. Následně hotový svařený panel je za tepla povrchově upravený speciální vrstvou trvanlivé slitiny hliníku a zinku, čímž se zajistí velmi dlouhá životnost panelu. Velikost panelu si do požadované velikosti můžete buď upravit sami nebo vám je umíme vyrobit přímo na objednávku v jakémkoliv rozměru a ve třech velikostech oka. Standardní a nejpoužívanější oko je 10x10 cm, protože vám vynikne kamenná výplň před drátem. Velikost oka je potřeba přizpůsobit velikosti sypaného štěrku a oblázků. Pro gabionové koše sypané malým průměrem kamene doporučujeme oko 10x5 cm nebo 5x5 cm.